Magyar előadóművészek II.
www.mabeosz.hu 2012.07.18. 22:05
 
A Magyar Posta jeles magyar előadóművészek sorozatának legújabb darabjai Karády Katalin szí-nésznő, énekesnő és Várkonyi Zoltán színész, filmrendező, színigazgató születésének 100. évfordu-lójára emlékezik.
A Magyar Posta jeles magyar előadóművészek sorozatának legújabb darabjai Karády Katalin szí-nésznő, énekesnő és Várkonyi Zoltán színész, filmrendező, színigazgató születésének 100. évforduló-jára emlékezik. A kiadványok Orosz István Kossuth-díjas grafikusművész tervei szerint a Pénzjegy-nyomdában készültek. A bélyegsorozatot Bakati Gábor vezérigazgató-helyettes bocsátotta forgalom-ba a Kecskeméti Katona József Színházban tartott Színházi Világnapi Gála alkalmával.
Karády Katalin színészi tanulmányait követően 1939–41 között a Pesti és a Vígszínházban lépett fel. Már első mozi-filmje, a Halálos tavasz bemutatása után a kor ünnepelt dívája lett. Kilenc év alatt húsz filmfőszerepben láthatta őt a közönség. A német csapatok bevonulását követően dalait letiltották és 1944-ben kémkedés vádjával a Gestapo le is tartóztatta. A legnehezebb időkben is ember tudott maradni, vállalva az életveszélyt, zsidó gyerekeket mentett meg a biztos haláltól. Humanista nagysága előtt 2004-ben a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet a Világ Igaza kitüntetéssel tisztel-gett. 1945–48 között az Operettszínház foglalkoztatta még, de a kommunista hatalom ellehetetlenítette, 1949-től pedig be is tiltotta filmjeit és többé színházban sem léphetett fel. 1951-ben végleg elhagyta Magyarországot. Salzburg, Svájc és Brüsszel után São Paolóba költözött majd 1968-ban New Yorkban telepedett le. Bár vállalt néhány fellépést, és le-mezei is jelentek meg, haláláig visszavonultan élt.
Várkonyi Zoltán Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művész; színész, filmrendező és színházigazgató Ódry Árpád és Kiss Ferenc tanítványaként végzett 1934-ben a Színiakadémián. 1934-41 között a Nemzeti, 1941-44 között pedig a Madách Színház tagja volt. A háború alatt a színpadról letiltották, és származása miatt menekülnie kellett a Gestapo elől. A háború után 1945-től a Művész Színház igazgatója. 1950-62 között a Nemzeti Színház művésze, és három éva-don keresztül a Magyar Néphadsereg Színházának főrendezője. 1962-ben a Vígszínház főrendezője, majd 1971-től egészen haláláig igazgatója. Filmszerepeivel párhuzamosan rendezőként magyar klasszikus filmek sorát forgatta le. 1949-től tanított a Színész Akadémián (később Színház és Filmművészeti Főiskola), 1972-től egészen haláláig rektor-ként vezette az intézményt.
(Forrás: szineszkonyvtar.hu • hu.wikipedia.org)
|