Hungarikumok bélyegeken
Hungarikumok bélyegeken
Menü
 
Hungarikumok
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
TÖRTÉNELMI ÉRTÉK
 
ÉPÍTETT ÖRÖKSÉG
 
TÁJEGYSÉGEK
 
FOLKLÓR
 
IPARMŰVÉSZET
 
NOBEL-DÍJASOK
 
FELTALÁLÓK, ALKOTÓK
 
FELTALÁLÓK TALÁLMÁNYAI
 
OLIMPIAI BAJNOKOK
 
ŐSHONOS ÉS NEMESÍTETT ÁLLATOK
 
ŐSHONOS ÉS NEMESÍTETT NÖVÉNYEK
 
MESÉK
 
HAGYOMÁNYOK, ÜNNEPEK
 
HAGYOMÁNYOK, ÜNNEPEK
 
GASZTRONÓMIA
 
Hungarikumok védelmének előzményei

I. A mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és
eredet megjelöléseinek oltalma az EU-ban

Az Európai Közösségekben 1992-ben a közösségi agrárpolitika részeként, a mennyiségi szempontok háttérbe szorítása és a minőség előtérbe helyezése érdekében kialakított minőségpolitika keretében jött létre az első, a közösség egész területén érvényes közösségi oltalmi forma a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek eredet megjelölésének (OEM) és földrajzi jelzéseinek oltalma (OFJ).

Az EU-ban az agrárium az egyetlen terület, ahol létezik ilyen közösségi szintű oltalmi, illetve elismerési rendszer. Olyan mezőgazdasági termékek és élelmiszerek elismerése biztosított ebben a rendszerben, amelyek esetében kapcsolat áll fenn a termék vagy az élelmiszer jellemzői és annak földrajzi eredete között, azaz ezek a termékek csak azon a földrajzi területen belül állíthatóak elő, amely az elfogadott termékleírásokban meghatározásra került. A közösségi szinten elismert termékekről a Bizottság nyilvántartást vezet.

A szabályozás célja az volt, hogy ösztönözze a mezőgazdasági termelés változatosabbá tételét, az elismert termékek támogatását. Ez eszköz arra, hogy az agrárgazdasági szereplők számára lehetővé tegye termékeik piaci értékének növelését, védje a visszaélésektől a tagállamok azonosítható földrajzi eredetű termékeit, ezzel biztosítva fennmaradásukat, állandó minőségüket.

A szabályozás további célja, hogy a bizonyos földrajzi területhez kötődő termékeket jobban megkülönböztethetővé tegye a piacon, ezáltal piaci előnyt biztosítson számukra, (tekintettel arra, hogy a terméken kötelező feltüntetni az „oltalom alatt álló eredet megjelölés”, illetve az „oltalom alatt álló földrajzi jelzés” megjelöléseket vagy az ezekhez kapcsolódó közösségi szimbólumokat). A közösségi szimbólumok jelenléte valamennyi európai fogyasztó számára egyértelművé teszi, hogy a termék sajátos jellege annak földrajzi származásából fakad, ezáltal a termék nagyobb bizalmat élvez.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium 1998-ban vezette be és az EU szabályozásával összhangban működteti a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek (I.), a borok, szőlészeti és borászati termékek (II.), a szeszes italok (III.), valamint a hagyományos különleges termékek (IV.) elismerésére vonatkozó ún. élelmiszer-minőségi rendszereket.

A Vidékfejlesztési Minisztérium honlapján nyilvántartásban vezeti a fenti kategóriákba tartozó közösségi, illetve átmeneti nemzeti oltalom alatt álló elnevezéseit.

A Bizottság brüsszeli székhelyén vezeti az „Oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések nyilvántartását”, amely elektronikus úton is elérhető formája a DOOR adatbázis, valamint a borok eredetmegjelöléseire és földrajzi jelzéseire vonatkozó E-BACCHUS adatbázist.

Ahhoz, hogy egy termék elnevezése közösségi oltalom alá (ezáltal közösségi nyilvántartásba vételre) kerüljön, a Bizottság eljárását egy, az ügyfél kérelmére induló, nemzeti bírálati szakasznak kell megelőznie. A bejegyzés iránti kérelem részeként a földrajzi árujelzőt termékeiken használni kívánó előállítók, illetve feldolgozók csoportosulásának (egyedi esetben egyetlen természetes vagy jogi személynek) részletes termékleírást és egy ún. egységes dokumentumot kell elkészíteniük. Amennyiben a benyújtott dokumentumok alátámasztják a termék jogosultságát az oltalomra, a VM a Magyar Eredetvédelmi Tanács javaslata alapján, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala egyetértésével hoz határozatot, majd a kérelmet a Bizottsághoz továbbítja.

A közösségi oltalom iránti bejelentés elfogadása esetén a Bizottság rendeletet ad ki az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel (földrajzi jelzéssel rendelkező) termékről.

A mezőgazdasági termékekre és az élelmiszerekre vonatkozó rendszerben Magyarország által 2012. áprilisáig a Bizottsághoz benyújtott oltalom iránti kérelmek és azok státusza:

 a) oltalom alatt álló eredet-megjelölésként (OEM) került bejegyzésre:

  • Szegedi szalámi/szegedi téliszalámi
  • Hajdúsági torma
  • Makói (vörös) hagyma
  • Gönci kajszibarack
  • Szegedi fűszerpaprika őrlemény
  • Alföldi kamillavirágzat

b) oltalom alatt álló földrajzi jelzésként (OFJ) került bejegyzésre:

  • Budapesti téliszalámi
  • Csabai kolbász/Csabai vastagkolbász
  • Gyulai kolbász/Gyulai páros kolbász
  • Magyar szürkemarha hús

c) átmeneti oltalom alatt áll:

  • Kalocsai fűszerpaprika őrlemény (OEM)
  • Szőregi rózsatő (OFJ)
  • Szentesi paprika (OFJ)

 

II. Szeszes italok védelme

 A szeszes italokra vonatkozó eljárással kapcsolatban a helyzet annyiban tér el az előző pontban leírtaktól, hogy itt a tagállami és a közösségi oltalmi rendszer egymás mellett, egymással párhuzamosan működhet. A szeszes italokra vonatkozó rendszerben hazánk európai uniós csatlakozása óta öt, meghatározott földrajzi területen előállított pálinka áll.

 A Közösség egész területére kiterjedő földrajzi árujelző oltalom (OFJ) alatt, ezek a következők:

  • Szatmári szilvapálinka,
  • Szabolcsi almapálinka,
  • Kecskeméti barackpálinka,
  • Békési szilvapálinka,
  • Gönci barackpálinka
  • Újfehértói meggypálinka,
  • Göcseji körtepálinka,
  • Pannonhalmi törkölypálinka

került be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) által vezetett nemzeti lajstromba.

Magyarország 2010-ben kérte az Újfehértói meggypálinka közösségi oltalomba vételét. 2008 óta már önmagában oltalmat élvez a „pálinka” és „törkölypálinka” elnevezés az EU-ban.

  

III. Szőlészeti és borászati termékek védelme

A szőlészeti és borászati termékek földrajzi árujelzőinek közösségi oltalmát 2007 óta tanácsi rendelet határozza meg. Az új rendelkezések értelmében a korábbi közösségi jogszabályok alapján már oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések automatikusan bekerültek a közösségi lajstromba. A tagállamok 2011. december 31-ig nyújthatták be a Bizottsághoz az adott borokra vonatkozó termékleírásokat és a nemzeti jóváhagyásról szóló határozatot. A Bizottság törli a lajstromból azokat az oltalom alatt lévő eredetmegjelöléseket és földrajzi jelzéseket, amelyek esetében a tagállamok nem nyújtották be a termékleírást.

A Bizottság által összeállított elektronikus (E-Bacchus) nyilvántartás tartalmazza a jelenleg már közösségi oltalom alatt álló magyar bor eredetmegjelöléseket és földrajzi jelzéseket.

a) oltalom alatt álló eredetmegjelölések:

Badacsony, Balaton, Balatonboglár, Balatonfelvidék, Balatonfüred-Csopak, Bükk, Csongrád, Debrői hárslevelű, Duna, Eger, Etyek-Buda, Hajós-Baja, Izsáki Arany Sárfehér, Káli, Kunság, Mátra, Mór, Nagy-Somló, Neszmély, Pannon, Pannonhalma, Pécs, Somlói, Sopron, Szekszárd, Tihany, Tokaj, Tolna, Villány, Zala

b) oltalom alatt álló földrajzi jelzések:

Balatonmelléki, Dunántúli, Duna-Tisza közi, Felsőmagyarországi, Zempléni.

   

IV. hagyományos különleges termékek védelme

 Olyan termékek elismerése lehetséges ebben a rendszerben, amelyek összetételükben, vagy előállítási módjukban hagyományosak, anélkül, hogy valamely földrajzi területtel kizárólagos kapcsolatban lennének. Tehát ezek a termékek – ellentétben a földrajzi árujelző-oltalmat élvező termékekkel – EU bármely tagállamában előállíthatók, de csak az elfogadott termékleírásokban meghatározott hagyományos alapanyagokból és/vagy hagyományos eljárás alkalmazásával. A közösségi szinten elismert termékekről a Bizottság nyilvántartást vezet.

A szabályozás célja, hogy biztosítsa egyes, jellegzetes tulajdonsággal bíró hagyományos termékek számára a piacon való megkülönböztetés lehetőségét, egyúttal piaci előnyt is, (tekintettel arra, hogy a terméken kötelező feltüntetni a „hagyományos különleges termék” megjelölést, vagy az ahhoz kapcsolódó közösségi szimbólumot).

Ahhoz, hogy egy termék bekerülhessen a rendszerhez tartozó nyilvántartásba olyan különleges tulajdonsággal kell rendelkeznie, amely egyértelműen megkülönbözteti az azonos kategóriába tartozó más hasonló termékektől vagy élelmiszerektől. A különleges tulajdonság vonatkozhat a mezőgazdasági termék, illetve élelmiszer lényegi jellemzőire vagy előállítási módszerére vagy az előállítás során érvényesülő egyedi feltételekre. A terméknek emellett hagyományosnak is kell lennie, azaz a közösségi piacon a nemzedékek közötti átadáshoz szükséges időtartam – általában egy nemzedéknyi időtartamnak tekintett idő, legalább 25 év – óta bizonyítottan jelen kell lennie és hagyományos alapanyagból kell készülnie, vagy hagyományos összetételűnek kell lennie vagy hagyományos jellegű előállítással és/vagy feldolgozással kell készülnie.

A „tepertős pogácsahagyományos különleges termék közösségi elismerése iránti kérelem nemzeti szintő elbírálására 2009. év folyamán került sor.  Egyeztető tárgyalások kezdődtek a Dobos torta, a Rigó Jancsi és a Rákóczi túrós tradicionálisan magyar termékek hagyományos különleges bejegyzésével kapcsolatban.

 

Folytatás...a Hagyományok-Ízek-Régiók program pont alatt.

 

 

 

 

 

 

 
Óra
 
Naptár
2024. Június
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Társalgó/Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Számláló
Indulás: 2012-07-06
 
Tartalom

ClueQuest- Új, ingyenes online nyomozós játék! Fejtsd meg a rejtélyt, és találd meg a tettest!Gyere cluequest.gportal.hu    *****    Szobafestõ Budapest    *****    Svéd termékek!Csatlakozz hozzám és kapj 2000,- Ft kedvezményt-15% kedvezmény a katalógus árból!Parfümök, szépségápolás!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Új mese a Mesetárban! Ha tudni akarod, mit keres egy tündér a kútban, gyere és nézz be hozzánk!    *****    Az utóbbi idõkben komolyan foglalkoztat a retro játékok árainak robbanása. Errõl írtam egy hosszabb cikket.    *****    Hivatalos, hogy jön a Haikyuu!! Gomisuteba no Kessen movie! Magyar nyelvû plakát, magyar feliratos elõzetes!    *****    Todoroki Shoto Fanfiction oldal, nézzetek be és olvassatok! Új Shoto nendoroid blog az oldalon!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com